150 gr çikolata, en az %70 kakao
2 yemek kaşığı espresso
3 adet yumurta sarısı
4 adet yumurta akı
tereyağı
toz şeker
pudra şekeri

1 Çikolatayı parçalayıp bir kaba yerleştirin. İster mikrodalga fırında ister benmari’de eritin. Espresso’yu ristretto olarak taze hazırlayın. Sıcak espresso’yu çikolatının içine döküp, çırpma teli ile yedirin. Espresso’nun sıcak olması çikolatanın kesilmeden homojen olarak karışabilmesi için önemlidir.

2 Bir kapta yumurta aklarını sertleşinceye kadar çırpın. Kıvamın ideal sertliği, kabı ters çevirdiğinizde yumurta aklarının sabit bir kütle olarak kalıp, dökülmemesidir.

3 Yumurta sarılarını çikolata karışımına tek tek ekleyerek, çırpma teli ile sarılar yok olana kadar çırpın.

4 Bir parça soğuk tereyağı ile espresso fincanlarının veya kullanacağınız kapların içini tereyağ her yere gelecek şekilde yağlayın. Bir tutam toz şekerini fincanın içine attıktan sonra espresso fincanını sürekli çevirerek şekeri dağıtın. Yapışmayan şekeri diğer bir fincana aktarıp, aynı işlemi sırayla bütün fincanlarda yapın. Bu işlem suflelerin yapışmadan, aynı ölçüde kabarmalarını sağlayacaktır.

5 Hazırladığınız sertleşmiş yumurta aklarını çikolata karışımına alt üst ederek yedirin. Karışımı, fincanların veya ramekinlerin 2/3’ sini dolduracak şekilde bölüştürün.

6 Fincanları 200°C’lik fırında 10-15 dakika pişirin. Suflelerin üzerine pudra şekeri serperek servis edin.