2 kg dana kürek kemiği eti *
200 ml et suyu
1 şişe kırmızı şarap (tercihim Villa Doluca)
sızma zeytinyağı
1 adet kereviz
2 adet havuç
2 adet kuru soğan
2 baş sarmısak
2 adet kuru defne yaprağı
1 ufak demet taze kekik
1 ufak demet taze biberiye
3 yemek kaşığı balzamik sirkesi
10 -15 tane karabiber
1 tutam şeker
tuz

* Kürek kemiğin etrafında fazla et yoktur ve ayıklaması biraz uğraştırır. Kasabınızdan rica ederseniz size yardımcı olabilir. Mümkün olduğu kadar eti bir arada tutmaya özen gösterirse sizin işinizi kolaylaştırmış olur.

1 Etinizi pişirmeden bir gün önce tuzla iyice ovarsanız etin lezzeti yoğunlaşır. Vaktiniz yoksa dünyanın sonu değil, yine de çok iyi bir sonuç alabilirsiniz. Eti sıkıca rulo yaparak sarın, açıkta kalan ufak parçalar varsa içine sıkıştırın ve 4 santimetre de bir düğüm atarak iple bağlayın.

2 Eti pişirmeye başlamadan önce, et suyunu ve şarabı iki ayrı ufak tencerede yarıya düşene kadar kısık ateşte çektirin. Her ikisini çektirmek, yoğunlaşmalarına ve lezzetlerinin artmasına sebep olur.

3 Bağlanmış eti alacak kadar büyük bir döküm tencerenin dibine ince bir tabaka sızma zeytinyağı koyun. Orta ateşte eti dışı kızarana kadar çevirerek pişirin. Eti fazla yüksek ateşte veya çok uzun pişirirseniz etin tadından çok karamel tadı alırsınız.

4 Eti tencereden alıp kenara koyun. Bu arada kaba doğranmış sebzeleri, taze otları, defneyi ve karabiberi aynı tencerenin içine koyup bir iki dakika çevirin. Gerekiyorsa biraz daha zeytinyağı ekleyebilirsiniz. Eti alıp tencerenin içindeki sebzelerin arasına hafif gömerek yerleştirin. Şarabı, et suyunu, balzamik sirkeyi, tuzu ve bir tutam şekeride ekleyin. Tencerenin kapağını kapatıp 200°C’ye ısıtılmış fırında 1,5 saat pişirin. Fırının ısısını
160 °C’ye düşürüp 1,5 saat daha pişirin. Belirli aralıklarla eti ve sebzeleri ters düz edin.

5 Et piştikten sonra tencereden çıkarıp, geri kalan bütün malzemeleri tel süzgeçten geçirin. Fazla sulu ise sos kıvamına getirmek için ufak bir tencerede biraz çektirebilirsiniz. Etin ipini kesip dikkatlice dilimleyin. Et çok yumuşak olduğu için kolay dağılabilir. Et fırında iken hazırlamış olduğunuz sarmısaklı patates püresi ile servis edin.