6 adet eski patates (tercihim Niğde)
4 lt ayçiçek yağı *
deniz tuzu

* 100 gram patatesi sağlıklı kızartabilmek için en az 1 litre yağ gerekir. Yeteri kadar yağ yoksa kızartılan malzeme yağın ısısını hemen düşürür.

1 Patatesleri kabukları ile ince çubuklar halinde kesin. Patateslerin çıtır olması için patatesin nişastasının gitmesi gerekir. Bunun için, kestiğiniz patatesleri buzlu suya koyun. Buzdolabında 12 saat, tercihen 1 gece bekletin. Vaktiniz kısıtlı ise en az 30 dakika bekletmeye çalışın.

2 Kızartmadan önce, sudan çıkardığınız patatesleri iyice kurulayın. Patatesler ıslak kalırsa hem birbirine yapışır hemde kızgın yağın içine attığınız zaman yağlar üstünüze sıçrayabilir.

3 Patatesleri 160°C sıcaklığındaki yağın içine atın ve 4-6 dakika kadar kızartın. Bu aşamada, patateslerin içleri pişecek ama dışları renk almayacaktır. Patatesleri, fazla yağı emdirmek için kağıt havlu üzerine alın ve ikinci kızartmaya kadar 30 dakika bekletin.

4 İkinci kızartma için yağın ısısını 180°C' ye çıkarın. Patatesleri ekleyerek, 2-4 dakika daha kızartın. Çıkardığınız patatesleri tekrar kağıt havlu ile kurulayın. Tuz atmak için biraz bekleyin. Bu sayede patateslerin yumuşaması engellenmiş olur.