24 adet sosis

1 kg süt danası kolu
200 gr pancetta
8 mt kuzu bağırsağı
5 diş sarmısak
1 adet kuru soğan
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
tuz
taze karabiber
kuru kekik
toz kırmızı biber


1 Bağırsağı ılık ve tuzlu suda 1-1,5 saat kadar bekletin.

2 Hem süt danasını hem pancetta'yı küp küp doğrayıp, büyük delikli ayna kullanarak kıyma çekin. Bu konuda kasabınızdan da yardım isteyebilirsiniz.

3 Soğan ve sarmısağı ince doğrayın. Orta ateşte, zeytinyağına ilk soğanı sonra sarmısağı katarak, hafif renk alana kadar sote edin. Soğan ve sarmısak karışımınıkıymaya katın. Tuz, taze karabiber, kırmızı biber ve kuru kekiği ekleyin. (Farklı baharatlar da ekleyebilirsiniz.)

4 Bağırsağı sosis yapma aparatına dikkat ederek, yırtmadan geçirin. Kıymayı aparatın üst kısmına koyarak yukarıdan yavaşça bastırın. Kıyma, aparatın bağırsağı taktığınız ağız kısmına gelince, bağırsağın en alt ucunu iple düğüm yaparak bağlayın.

5 Bütün sosisi, durmadan ve yavaşça kıyma takviyesi yaparak doldurun. Sosis doldukça, avucunuzun içi ve parmaklarınızı kullanarak, çok bastırmadan, hafif hafif şekillendirin. Doldurma işlemi sırasında sosisin içinde hava kalmaması ve etin homojen bir şekilde yayılması gerekir.

6  Doldurduğunuz bağırsağı, arzu ettiğiniz büyüklükte sosislere bölebilmek için en alt noktadan başlayarak, ayırım noktalarında sosisi bir kere kendi etrafında çevirerek burun ve iple düğümleyerek bağlayın. Ayrılan sosisleri kesmeden önce, bütünü asılı olarak bir süre bekletin. Bu işlem sosislerin tam olarak oturması için yapılır.

7 Sosisleri ızgara veya tavada pişirebilirsiniz.