12 adet sosis

1 kg kuzu sırtı *
200 gr pancetta
4 mt koyun bağırsağı
1 adet kuru soğan
3 diş sarmısak
1 yemek kaşığı sızma zeytinyağı
3 yemek kaşığı dijon hardalı
tuz
taze karabiber
kuru kekik

* Sosisleri, kuzunun sırt, kol veya but kısmını kullanarak da yapabilirsiniz.Sonuç yine lezzetli olacaktır. Pancetta sosisinize lezzet katacaktır. Pancetta yerine speck veya bacon'da kullanabilirsiniz.


1 Bağırsağı ılık ve tuzlu suda 1-1,5 saat kadar bekletin.

2 Hem kuzu hem pancetta'yı küp küp doğrayıp, büyük delikli ayna kullanarak kıyma çekin. Bu konuda kasabınızdan da yardım isteyebilirsiniz.

3 Soğan ve sarmısağı ince doğrayın. Orta ateşte, zeytinyağına ilk soğanı sonra sarmısağı katarak, hafif renk alana kadar sote edin. Soğan ve sarmısak karışımını kıymaya katın. Tuz, taze karabiber, hardal ve kuru kekiği ekleyin. (Farklı baharatlar da ekleyebilirsiniz.)

4 Bağırsağı sosis yapma aparatına dikkat ederek, yırtmadan geçirin. Kıymayı aparatın üst kısmına koyarak yukarıdan yavaşça bastırın. Kıyma, aparatın bağırsağı taktığınız ağız kısmına gelince, bağırsağın en alt ucunu iple düğüm yaparak bağlayın.

5 Bütün sosisi, durmadan ve yavaşça kıyma takviyesi yaparak doldurun. Sosis doldukça, avucunuzun içi ve parmaklarınızı kullanarak, çok bastırmadan, hafif hafif şekillendirin. Doldurma işlemi sırasında sosisin içinde hava kalmaması ve etin homojen bir şekilde yayılması gerekir.

6 Doldurduğunuz bağırsağı, arzu ettiğiniz büyüklükte sosislere bölebilmek için en alt noktadan başlayarak, ayırım noktalarında sosisi bir kere kendi etrafında çevirerek burun ve iple düğümleyerek bağlayın. Ayrılan sosisleri kesmeden önce, bütünü asılı olarak bir süre bekletin. Bu işlem sosislerin tam olarak oturması için yapılır.

7 Sosisleri ızgara veya tavada pişirebilirsiniz.